خبرنگار: سیدعلی موسوی پور به گزارش پایگاه خبری فال نیوز؛ سومین جشنواره گل نرگس در روستای باستانی نوآباد بخش اسیر شهرستان مُهر برگزار شد. این آیین همه ساله در اواخر دی ماه در روستای نوآباد برگزار می شود. نرگس زارهای نوآباد در جنوبی ترین نقطه استان فارس با مساحتی حدود ۶٠ هکتار یکی از زیباترین […]

خبرنگار: سیدعلی موسوی پور

به گزارش پایگاه خبری فال نیوز؛ سومین جشنواره گل نرگس در روستای باستانی نوآباد بخش اسیر شهرستان مُهر برگزار شد.

این آیین همه ساله در اواخر دی ماه در روستای نوآباد برگزار می شود.

نرگس زارهای نوآباد در جنوبی ترین نقطه استان فارس با مساحتی حدود ۶٠ هکتار یکی از زیباترین و بزرگ ترین دشتهای گل نرگس درجنوب استان فارس می باشد.

روستای نوآباد از توابع شهرستان مُهر فارس و در فاصله ٣٠٠ کیلومتری شیراز است.

این جشنواره عصر دیروز با حضور پرشور و زائدالوصف مردم و مسئولین شهرستان مُهر و سایر شهرستانهای همجوار برگزار گردید.

در این مراسم دکتر فرامرز نسب رئیس شورای اسلامی شهرستان طی سخنانی به سابقه تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان مُهر اشاره و اظهار داشت:

شهرستان مُهر از قدمت بیش از ۷۰۰۰ساله برخوردار است. مناطقی از شهرستان مُهر دارای قدمت بسیار زیاد عصر باستان است و آثار تاریخی و باستانی زیادی در شهرستان مُهر وجود دارد که این آثار می تواند در عرصه گردشگری و جذب گردشگر مفید و موثر باشد. ولی در اثر بی توجهی نابود شده یا در حال نابودی است.

فرامرزنسب مهمترین آثار تاریخی و باستانی شهرستان مُهر را به شرح ذیل یادآور شد؛
۱. آثار باستانی هرج، شلدان، گله دار، فال و اسیر
۲. استودانهای باستانی چند هزار ساله در خوزی، گله دار، هرج، فال، شلدان، خالده و …
۳. قنات ها و آسیابهای تاریخی موجود در منطقه
۴. قلعه های حفاظتی حاکمان محلی در گله دار، نوآباد، خوزی، وراوی و فاریاب
۵. آثار تاریخی و کم نظیر تل پیر هرج با سابقه هفت هزارساله
۶. سدها و بستنی ها در تنگ مُهر ، گله دار، اسیر و خوزی …
۷. اسناد خطی قدیمی با قدمت نزدیک سه قرن
۸. مجموعه حمام تاریخی حاجی خانی در وراوی
۹.محیط های طبیعی و دل انگیز تنگ های گله دار، اسیر، مهر، خوزی و فاریاب ‌… و نخلستان و تالاب فصلی وراوی _ میر ملکی
۱۰. نرگس زارهای نوآباد
۱۱. آب انباری مسقف و غیر مسقف
۱۲. مساجد تاریخی
۱۳. لوح قبرهای صندوقی ارزشمند
۱۴. قبرستانهای تاریخی
و دها اثر تاریخی دیگر
همه و همه می توانند شهرستان مُهر را به متطقه گردشگری تبدیل کنند و در جذب گردشگران موثر باشند. این امور همه یک برند هستند و نیاز به ظرافت کاری دارد و توجه ویژه …
این استاد دانشگاه در ادامه افزود: نرگس زارهای نوآباد یک برند و افزار جذاب جهت گردشگری دارد. جمعیت زیاد امروز نشان از علاقمندی مردم به گردشگری طبیعی دارد.
کران و ایراهستان قدمت و تاریخ این منطقه هستند که باید برای نسل جوان و همگان توصیف و تشریح گردد و بدانند میراث دار چه تمدنی و تاریخی هستیم.
فرامرز نسب به سابقه نرگس زارهای نوآباد در کتب تاریخی اشاره و اظهار داشت :
۱. در کتاب العالم جیهانی قریب به هزارسال قبل از گل نرگس به عنوان گلی در کُران یاد شده که دراین منطقه می روید و به جمله نقاط عالم می برند و در بقیه مناطق نیست .
۲. در فارسنامه ناصری هم از آن یاد شده است …
۳. اشتاین باستان اروپایی هم در سفر خود از آن سخن گفته است .
۴. حاکمان محلی نوآباد و گله دار مانند علی اکبر خان و … ضیافت گل نرگس زارهای نوآباد داشتند و در این ایام برای مهمانان خود از این گل خوشبو می فرستادندیا آنها را دعوت می گرفتند. در گذشته بیش از صد هکتار بوده که به دلیل عدم توجه نابود شده است.
این گل به مناطق دیگر هم ارسال می شده است و در حقیقت سوغات نوآباد و گله دار و اسیر بوده است و اکنون نیز سوغات شهرستان مُهر است.

دکتر فرامرزنسب در پایان پیشنهاد دادند که از این برند گردشگری باید به خوبی استفاده شود و به هموطنان عزیز معرفی گردد.

وی از همه مسئولین برگزاری و بویژه از آقای حسین فیروز تشکر و قدردانی نمود.
گفتنی است؛ همچنین در انتهای این مراسم سید محمد موسوی طی سخنان کوتاهی از همه دست اندر کاران و برگزار کنندگان مراسم تقدیر و تشکر بعمل آورد و برلزوم استمرار اینگونه حرکتهای فرهنگی که نقش موثری در جذب توریست و شناسایی قابلیتهای منطقه دارد تاکید کرد.

لازم به توضیح است هدف از برگزاری جشنواره گل نرگس نوآباد، معرفی جاذبه‌های گردشگری و کمک به ثبت ملی شدن نرگس‌ زار‌های بخش اسیر می باشد.
بازدید از نرگس‌زار، جشنواره غذا‌های سنتی، نمایش صنایع دستی، نمایشگاه کتاب و نیز اجرا برنامه های موسیقی محلی و اسب سواری از جمله برنامه‌های دیدنی این جشنواره بود که مورد استقبال بازدید کنندگان قرار گرفت.
گل نرگس نوآباد به خاطر مرغوبیت زیاد خواهان زیادی دارد و به سایر استانها و شهرهای داخلی و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس صادر می شود.
این مراسم به همت شورای اسلامی و دهیاری نوآباد، بخشداری اسیر ،میراث فرهنگی شهرستان مُهر و همکاری سائر ادارات و ارگانها برگزار شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار مطلب:2019/01/19 - 8:35


آخرین دیدگاه‌ها

    https://t.me/fallnews https://eitaa.com/fallnews https://sapp.ir/fallnews https://www.instagram.com/fallnews/